https://www.hotelfarmavysoka.cz/festival-2023
top of page

O nás

Koňská Farma Vysoká se stala vyhledávaným místem a velmi oblíbenou destinací mnoha milovníků této odlehlé části libereckého venkova a jeho kouzelné krajiny.  Nechte se hýčkat klidem a přírodou, mezi koňmi, s dech beroucími západy slunce nad Lužickým pohořím.  Stylový hotel s jízdárnou, restaurací a wellness centrem, jenž najdete pouhých deset minut od Liberce, nabízí široké spektrum využití.

 

Původní farma Achal Teke

V roce 1992 bylo Městským úřadem v Chrastavě vydáno stavební povolení na stavbu pro chov koní pro paní Havlíčkovou a p. Havlíčka. Manželé Havlíčkovi plánovali vybudovat největší chovnou stanici v Evropě a to vzácného plemene koní Achal Teke. Součástí plánu tohoto velmi nadšeného manželského páru byla rozlehlá stáj a tzv "safari" mnoha druhů zvířat pocházejících z našeho podnebného pásu a právě z klimatu oblasti tehdejšího Turkmenistánu, dále spolu s hotelem, restaurací, multifunkčním sportovním hřištěm, půjčovnou postrojů, plně vybavenou veterinární ordinací s operačním sálem např. i včetně porodního stolu pro koně a jiná zvířata, jezdeckou školou, apod.  Farma byla obklopena téměř 150 ha vlastnických pozemků, které měly toto "safari" hospodářsky vyživovat.  Majitelé postupně začali pořizovat i koně a importovali jich několik i z Ruska (původní rodná zem Achal Teke je však Turkmenistán) a pomalu se jejich záměr začínal realizovat. 

Tento velkolepý projekt pana Havlíčka, kterému vděčíme za jeho nesmírnou odvahu a nadšení a bez kterého by tu dnes farma ani nestála, neměl v Čechách a snad ani v celé Evropě, až na malé výjimky, obdoby. Koně se zde rozmnožovali a farma nabývala své velikosti. Celkový počet chovaných koní rychle vzrůstal a v jednu chvíli se blížil až k 200 kusům koní Achal Teke a Altajských koní.

Finanční nedostatky a tajuplné okolnosti však brzy farmu začaly neblaze pronásledovat a její existence začala být velice vratká. Její původní majitelé i dvounozí a čtyřnozí obyvatelé ji nakonec museli opustit a po dlouhá léta byla doslova zamrazena v čase (u správce veřejné podstaty).  

Naše úplné začátky na farmě

Po dlouhých 8 letech, kdy farma ležela ladem, což ji samozřejmě neblaze poznamenalo a zdevastovalo, jsme ji dne 29.12.2003 koupili ve veřejné dražbě. Nejdříve jsme sami nevěděli, co si s ní počneme, zda to nebyl jen hodně šílený nápad několika bláznů či naopak začátek velkého snu jedné optimistické rodiny plné nadšenců – rodiny Svobodů. Nakonec jsme se ale dlouho nerozmýšleli a hned v lednu 2004 jsme zahájili dostavbu tohoto hektarového mega-areálu. Začali jsme s částí, která svou rozestavěností byla nejdále, tedy se stájemi. 

V dubnu 2004 jsme pořídili první koně, mezi nimiž bylo i 7 původních obyvatel farmy Achal Teke, které jsme od Havlíčků koupili.  Začátky byly pomalé a těžké a trvalo téměř 2 roky, než se stáje pomalu začaly naplňovat. Pokoušeli jsme se o různé dotační programy z rozvoje venkova a několik se nám jich podařilo i rozpracovat. 

Ekologické hospodaření

Farma Vysoká splňuje všechna kritéria definovaná zákonem 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství a od roku 2007 je zařazena do seznamu ekologicky hospodařících zemědělců. Ekologicky hospodaříme na 90 hektarech pastvin a luk a chov koní splňuje všechny podmínky ekologického hospodaření.

Hotel a restaurace

Postupně jsme se dopracovali i k hotelové části farmy, kterou jsme v roce 2004 převzali jako pouhou hrubou stavbu se zlomky její projektové dokumentace. Pravidla stavitelství, nároky na hygienu a bezpečnost, to vše se za těch 10 let, které uplynuly od původního stavebního povolení, se natolik změnily, že se vše zdálo téměř nemožné. Nakonec se ale přece povedlo a dne 22.1.2009 byla konečně vydána kolaudace na hotelovou část areálu. 

Farmu Vysoká čeká ještě dlouhá pouť před jejím úplným dokončením, plná úskalí a modlení se zda vystačíme a udržíme se.  Pokud v ní však lidé i zvířata budou nalézat alespoň takové zalíbení jako doposud a tím i finančně podporovat její existenci, uděláme vše proto, aby se svého slavného a tolik očekávaného dne své kompletní funkčnosti opravdu dočkala.  

Okolí farmy

Koňská Farma Vysoká se nachází v malebné podhorské oblasti města Chrastavy, asi 10 km od Liberce, směrem na Děčín. Svou unikátní polohou je právem nazývána “Nebeskou pastvinou“. Z jejích luk se nám jako na dlani otevírá rozhled na tři různá pohoří - Ještědské, Lužické a Jizerské, uzavírající horizont smrkovými lesy ze severní strany. Její geograficky výhodná poloha, jen pár kilometrů na sever od zalidněného Liberce a německo-polských hranic na stranu druhou, též svědčí o své významnosti, nejen pro celý Euroregion Nisa. Vzrůst dnes už tak často vyhledávané agroturistiky, touha po klidu v panenské přírodě a láska ke koním, to jsou prvky, které byly hlavním projektantem farmy.  Na Vysoké se stále buduje a v projektu je zahrnuta konečná kapacita 77 stání (nyní u nás přebývá 44 koní), farma Vysoká poskytuje i jezdectví. Je velice vhodná i pro parkurová soustředění, výstavy, koňské dražby, hobby závody a další jednorázové akce. Jen pár kilometrů od německo-polských hranic se tak může stát velice příznivou příležitostí pro klidné dovolené či naopak pro kulturní vyžití pro nás i naše zahraniční sousedy. Farma Vysoká zároveň nabízí program i pro ty nejmenší, dětské příměstské či pobytové koňské tábory a jezdecký oddíl.

Naše Vize

Věříme, že Farma Vysoká dnes mnohým, kteří milují koně a venkov, slouží jako poklidné zázemí pro odpočinek. Stránky jednotlivých členů této dnes již velké rodiny Farmy Vysoká, svědčí o tom, kolik péče, pilnosti, věrnosti a plnosti odhodlání ve svých srdcích, dobrovolně každodenně farmě věnují a podporují nás. Jsme vděčni za to, že i když je to mnohdy velké utrpení bojovat s každodenními starostmi, problémy, nedostatkem času a odpočinku, právě pro ně jsme jako rodina odhodláni kráčet kupředu a nevzdávat se tohoto velkého snu. 

Snad se nám toto velké úsilí jednou šťastně vrátí a budeme si moci říct… „stálo to za to“.

Poděkování

Děkujeme v první řadě manželům Havlíčkovým, že se v nich zrodila tato vize a odvaha něco tak ojedinělého naplánovat a vybudovat.  Velmi děkujeme dvoum lidem, kteří za námi 10 let stáli jako skála, nenápadně, bez uznání, bez touhy po osobním úspěchu a moci. Díky jejich moudrosti, obětavosti a vytrvalosti tu dnes farma stále stojí a funguje - našim milovaným rodičům - tatínkovi Milanu Svobodovi a jeho celoživotní opoře, naší drahé mamince Radmile Svobodové.

Děkujeme také našim nejvěrnějším zaměstnancům, provozní stájí a cvičitelce jezdecké školy Martině Svobodové. V roce 2019 s námi oslavila 15 let výročí společné spolupráce. Její oddanost a ochota pracovat nad rámec možného i nemožného je opravdu neuvěřitelná. 

Dále děkujeme Monice Tůmové, Janě Joneš Hoškové, Lence Sieratovské, Pavle Knotkové, Renatě Valentové, Jardovi Mejdrovi, Janu Belicovi a Janě Sedlákové, jejichž dlouholeté a věrné působení a úsilí zde na farmě zanechalo nemalé zásluhy na tom, kde se dnes Farma Vysoká nachází .

I přes nešťastný požár, který nás koncem roku 2018 zachvátil a uvalil na naši farmu spíše zpětný chod a stále se z něho vzpamatováváme, byl nakonec zároveň pro nás majitele odrazem velkého překvapení a důkazem toho, kolik opravdových přátel farma má.  Solidarita všech kolem nás byla neuvěřitelná a dodala nám sílu jít dál.

Václava Jarošová a Jiří Svoboda s rodinami

 

Přátelé Farmy Vysoká

Wabi Daněk, Druhá Tráva, kapela COP, Petr Kocman, Věra Martinová, George Hamilton IV., Charlie McCoy, Schovanky, Monogram, Blueground, Country Sisters, Guitar Tluppa, Nonstop, Dánský fanklub, Francouzský fanklub, Slovenský fanklub, Český fanklub, starosta Chrastavy pan Michal Canov, pan hejtman LK Martin Půta, Jiří Mašek, Linda Jarošová, Klára Tibitanzlová, Alena Krajčová, Lucie Ulrichsen, Jan Dvořák, manželé Hůlkovi, Trevor Thornicraft, Silvie Lintimerová, Jiří Částka, Vzduchotechnik Chrastava, firma Auta 24, pivovar Svijany, firma Profi Regal, Ivan Vydra, taneční skupina Caramelka, Nudličky, Radim Lůžek, Martin Šimek, Johny Mc Geown a mnoho a mnoho dalších čestných či věrných přátel a spolupracovníků celé naší farmy.  Velice si vašeho přátelství vážíme a děkujeme!!!

Všechna videa

Všechna videa

Všechna videa
Hledat video...
Všechny kategorie
Všechny kategorie
bluegrass
country
festival
folk
koncert
westernové závody
Ukázka z Country Festivalu 2017

Ukázka z Country Festivalu 2017

02:35
Přehrát video
Country Festival 2019

Country Festival 2019

03:15
Přehrát video
Country Festival 2016

Country Festival 2016

00:44
Přehrát video
Letecký pohled na Farmu Vysoká 2022

Letecký pohled na Farmu Vysoká 2022

02:26
Přehrát video
bottom of page